جمعه 24 فروردین 1403  

اخبار

1402/4/25 یکشنبه

خشک شدن نیمی از دریاچه‌های جهان .

.
مطالعات جدید محققان نشان داده است، بیش از نیمی از دریاچه‌ها و مخازن بزرگ جهان از اوایل دهه 1990، عمدتاً به دلیل تغییرات آب‌وهوایی تشدید مصارف کشاورزی، نیروگاه‌های آبی و مصارف انسانی، کوچک شده‌اند.
تیمی از محققان بین المللی مجله ساینس گزارش دادنده اند که برخی از مهم‌ترین منابع آب شیرین جهان  از دریای خزر بین اروپا و آسیا تا دریاچه تیتیکاکا در آمریکای جنوبی حدود 22 گیگا تن در سال برای نزدیک به سه دهه آب از دست می‌دهند.
فانگ فانگ یائو، هیدرولوژیست در دانشگاه ویرجینیا که این مطالعه را رهبری کرده است، گفت: 56 درصد کاهش دریاچه‌های طبیعی ناشی از گرم شدن آب و هوا و مصارف انسان است و گرم شدن «سهم بزرگ‌تری از آن» را داراست.
دانشمندان تقریباً 2000 دریاچه بزرگ را با استفاده از سنجش های ماهواره ای همراه با مدل های آب و هوایی و هیدرولوژیکی ارزیابی کردند.
آنها دریافتند که استفاده ناپایدار انسان، تغییر در میزان بارندگی و رسوب‌گذاری و افزایش دما سطح دریاچه‌ها را در سطح جهان پایین آورده است، به طوری که 53 درصد از دریاچه‌ها از سال 1992 تا 2020 کاهش یافته‌اند.
دانشمندان و فعالان محیط زیست مدت‌ها گفته‌اند که برای جلوگیری از فاجعه‌بارترین پیامدهای تغییرات آب و هوایی، باید از گرم شدن زمین بیش از ۱.۵ درجه سانتی‌گراد جلوگیری کرد. در حال حاضر جهان با سرعتی در حدود 1.1 درجه سانتیگراد در حال گرم شدن است.
مطالعه اخیر نشان داد، استفاده ناپایدار انسان باعث خشک شدن دریاچه‌هایی مانند دریای آرال در آسیای مرکزی و بحرالمیت در خاورمیانه خواهد شد..
آرشیو
كلمات كليدی :خشکسالیخبر
نسخه قابل چاپ
بیشتر